۰

کارت ویزیت / مقالات طراحی و گرافیک

مقاله راجب کارت ویزیت

آذر ۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۳ ب.ظ توسط

مقاله راجب کارت ویزیت

در طراحی یک کارت ویزیت و تولید آن می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که در ابتدایی ترین روش که از زمان های بسیار دور در ایران رواج داشته است استفاده از حروف چینی و دستگاه چاپ ملخی و یا لترپرس بوده است  که با گذر از عرصه های مختلف تکنیک های جدید به کمک آمده و با استفاده از چاپ افست و چاپ دیجیتال کیفیت تصویری بهتری به کارت های ویزیت داده شده.
روش های متداول چاپ ویزیت شامل موارد ذیل می باشد:

چاپ ملخی
در این نوع چاپ با استفاده از دستگاه ملخی  تنها می توان حروف سربی و فولادی از پیش ساخته شده را در اندازه های و فونت های محدود و ترکیب نمودن با اشکال آماده ترکیب و چاپ نمود.
به صورت عمده از رنگ های مشکی و سرمه ای در این نوع ویزیت استفاده می شود . از ابداعات در این نوع تولید ویزیت استفاده از کارت ویزیت آماده با طراحی های مرتبط با موضوع روی ویزیت و چاپ مشخصات فرد متقاضی بر روی آن می باشد.

چاپ لترپرس
استفاده از دستگاه لتر پرس برای تهیه ویزیت مدت هاست در ایران منسوخ گردیده ولی به جرات می توان گفت یکی از جذابترین تکنیک های تولید چاپ با ویژه گی های برجستگی و  زلال بودن رنگ را می توان در این روش تجربه کرد. به علت اتفاده از کلیشه های فلزی به جای زینک و همچنین رنگ های ساختنی و فشار کلیشه ها بر روی مقوا می توان در تهیه ویزیت های انحصاری کارهای منحصر به فردی تولید نمود.

چاپ افست
متدوالترین روش چاپ کارت ویزیت می باشد.عمده شیت های ویزیت توسط دستگاههای چاپ همزمان و در سایز جی تی او می باشد.

چاپ دیجیتال
ادر صورتی که زمان کافی برای بسته شدن شیت ویزیت نداشته باشید و در تیراژ پایین نیاز به ویزیت داشته باشید یکی از بهترین روش ها استفاده از دستگاههای چاپ دیجیتال می باشد.

نچه در مورد طراحی کارت ویزیت باید بدانیم

عدم توضیح زمینه کاری
کارتهایی را دریافت کردم که بر روی آنها فقط نام شرکت ، نام شخص و سمت شخص نوشته شده بود. و نام شرکت زمینه کاری را مشخص نمی کند. فرض کنید نام شرکتی “فرافناوران روز” باشد. آیا می توانید حدس بزنید این شرکت چگونه می تواند برای شما مفید باشد؟ بنابرین بر روی کارت ویزیت به وضوح زمینه کاری را ذکر کنید.

استفاده از عکسهای نامناسب
کارت ویزیتی دریافت کردم که بیشتر شبیه به کارت ویزیت میوه فروشی ها بود! البته زمینه کاری شرکت واردات سخت افزار کامپیوتر بود، ولی طراح خلاق کارت ویزیت برای نمایش تفاوت آنها با دیگران از عکس چند میوه استفاده کرده بود که یکی از آنها رنگی متفاوت داشت. کارت ویزیت مکان مناسبی برای نمایش خلاقیتهای طراح نیست و صرفا جهت معرفی و بازاریابی کسب و کار بکار می رود.

عدم استفاده از جملات توضیحی
بیایید شرکتهای جهان را به دو دسته تقسیم کنیم. شرکتهای بسیار معروف و شرکتهای معمولی. شرکتهای بسیار معروف نیازی به توضیح کسب و کار خود ندارد و اگر بر روی کارت خود بنویسند مایکروسافت ، همه می دانند که چه کاری انجام می دهد. شرکتهای معمولی، شرکتهایی هستند که غالب افراد آنها را نمی شناسند. چنین شرکتهایی باید کارشان را در یک یا دو جمله توضیح دهند. کارتی دریافت کردم که بر روی آن نوشته شده: شرکت … انجام پروژه های اتوماسیون. آیا با این عبارت دقیقا متوجه می شوید این شرکت چه کمکی به شما می کند؟ بجای آن می توان نوشت:” با نصب دستگاههای هوشمند در کارخانجات ، نیاز به کارگران کمتری خواهید داشت”. این جمله سرنخی ارائه می کند که نشان می دهد همکاری با این شرکت ، شاید نیاز به نیروی انسانی را کمتر سازد. بنابرین انگیزه بیشتری برای تماس و گرفتن اطلاعات بیشتر می دهد.

استفاده از فونتهای بسیار ریز
در طراحی کارت ویزیت از فونتهای بسیار کوچک استفاده نکنید. مدیر سالخورده ای کارتی را به من داد و بلافاصله توضیح داد که آدرس سایتشان را با حروف بزرگتر یادداشت کنم زیرا ناخوانا بود! در نوشتن آدرس سایت از فونتهای کوچک و همچنین از سایه و افکتهای فتوشاپ استفاده شده بود. شاید یک گرافیست ترجیح دهد کارتی با فضای خالی و نوشته های ریز طراحی کند، ولی یک بازاریاب به فروش می اندیشد و نه فقط به زیبایی کارت.

توضیح بعضی رنگها
مشکی:
برای بدست آوردن رنگ مشکی مطلوب از درصدهای رنگی زیر استفاده کنید :

C=70 M=65       Y=60 K=100 : مشکی

خاکستری:
برای بدست آوردن رنگ خاکستری مناسب از درصد

خاکستری : C=0 M=0 Y=0 K= *

* که این عدد دلخواه است به انتخاب شما برای نزدیک شدن به مشکی می باشد در نظر داشته باشد که رنگ C=0   M=0     Y=0 K=100 رنگ خاکستری پر رنگ می باشد ولی در بعضی از مانیتورها مشکی دیده می شود.

رنگ سرمه ای:
این رنگ از رنگهائی در چاپ می باشد که با مانیتور بسیار متفاوت است در صورتیکه مانیتور کالیبره نباشد رنگ C=100 M=100 Y=0      K=0 آبی خوشرنگ به نظر می رسد در صورتیکه پس از چاپ این رنگ بنفش ی شود برای رسیدن به آبی مطلوب از درصد زیر استفاده کنید .

C=100 M=75 Y=0 K=*0 : سرمه ای

رنگ مشکی را جهت تیره کردن رنگ آبی در نظر می گیریم در صورتیکه مانیتور شما کالیبره باشد تیرگی رنگ آبی که مشاهده کنید طبق همان سند چاپ می شود.

رنگ قرمز:
برای داشتن قرمزی خوشرنگ ازدرصدهای زیر استفاده کنید
C=0 M=100 Y=100 K=00 : قرمز
رنگ کرمی: با تغییر رنگ زرد و صفر کردن دیگر درصدها می توانیم رنگ کرمی داشته باشیم .

رنگ سبز:
با داشتن ترکیبی از رنگ آبی و زرد می توانیم رنگ سبز داشته باشیم با این مسئله که برای ترامهای پایین، از این رنگ از ترکیب نزدیک آبی و زرد استفاده نکنیم.

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.